صنایع دریایی

شنا، سوارکار و تیراندازی از تاکیدات دین مبین اسلام برای هر مسلمانی است و آموختن این رشته ها در مواقع بسیاری می تواند نه تنها جان فرد را نجات دهد بلکه زمینه نجات دیگران را نیز مهیا کند.

فن شنا در زیر آب با داشتن وسایل تنفس مصنوعی (اسکوبا) یا بدون آن را غواصی می گویند. غواصی جزء خطرناک ترین و سخت ترین مشاغل به حساب می آید. ولی در کنار آن جذابیت ها و لذت های زیادی را به همراه دارد. کار غواص در زیر دریا، رودخانه، دریاچه ها و سدها است. قدمت غواصی در ایران به قرن ها قبل از میلاد بر می گردد. در قدیم از غواصی برای بیرون آوردن طلا و جواهرات کشتی های غرق شده استفاده می کردند.

غواصی کاربردهای مختلف ورزشی، تفریحی، تحقیقاتی، صنعتی و نظامی دارد ولی به طور کلی غواصی را می توان به دو بخش تفریحی و صنعتی تقسیم کرد که هر کدام دوره های آموزشی خاص خود را دارد.

غواص باید توان فیزیکی خوب، تمرکز بالا و توان حفظ آرامش تحت شرایط سخت را داشته باشد. علاقه مندان قبل از آموزش دیدن غواصی، باید یک سری آزمایشات پزشکی دقیق انجام دهند. برای آموزش غواصی هم دوره های معتبری در کشور و یا خارج از کشور وجود دارد که می توانند آنها را بگذرانند. وسایلی که معمولا غواص استفاده می کند عبارتند از : فين يا همان پای غواص كه باعث حركت فرد غوص زننده می شود، جوراب غواصي، وت سوت و درای سوت كه همان لباس غواصی مي باشد، دستكش غواصي، كارد غواصي، ماسك غواصي، اشنوكر، BCD يا جليقه غواصي، سيلندر، رگلاتور و اسلحه غواصي.

غواصی بعنوان یک شغل مانند هرحرفه دیگری به عرضه و تقاضا وابستگی دارد یعنی برای چند نفر غواص کار وجود دارد و همزمان چند نفر غواص آماده بکار هستند. درسطح جهان تعداد غواصان بیشتر از نیاز است به همین دلیل شرکت های کار یابی وجود دارند که غواصان در آن ثبت نام می کنند و شرکت های که به کار غواصی نیاز دارند وقتی پروژه ای را گرفتند اگر کسانی را از قبل می شناسند واز کارشان راضی هستند آنان را مستقیما به همکاری دعوت می کنند.

و اما درکشور ما بعلت آنکه جوانان زیادی داوطلب کار هستند و تصور می کنند بمحض آنکه یک دوره غواصی را طی کردند خواهند توانست کار پر درآمد و قابل قبولی پیدا کنند ، در گوشه و کنار کشور و اکثرا دور از دریا آموزشگاه های متعددی تاسیس گردیده است که دوره هایی را تشکیل می دهند.

وظایف غواص بسته به نوع کار و یا صنعتی که در آن کار می‌کند، متفاوت است. غواص در صنایع زیر می‌تواند فعالیت کند:

برخی از کارهایی که زیرآب باید انجام شود، به‌وسیله ماشین‌ها و ابزارهای مناسب انجام می‌شود ولی این ابزار هنوز نتوانسته جای غواص‌ها را بگیرد. بسیاری از کارها باید توسط غواص انجام شود.

با توجه به گستردگی و اهمیت این رشته در حوزه های مختلف، با آموزش اصولی و تخصصی می توان در آینده ای نزدیک شاهد غواصان ماهر در زمینه های صنعتی باشیم.

با این حال هنوز ورزش های پایه ای همانند شنا و آموزش غواصی در کشور و به ویژه استان مازندران که قطب و بزرگترین دریاچه جهان را داراست، نهادینه نشده است تا بتوان از امکانات و قابلیت های آن بدرستی استفاده کرد و بهره برد و باید مسئولان برای کاهش تلفات غرق شدگان در این خطه که هر سال بیشتر از سال دیگر می شود، کار کنند.

استاندارد آموزش شغل

غواصی سطح 1

غواص سطح 1 شغلی است در رشته صنایع دریایی که شامل شایستگی های آماده کردن تجهیزات غواصی سطح 1، انجام عملیات غواصی در آب شیرین و دریا، نگهداری تجهیزات اسکوبا (قبل و بعد غواصی)، انجام عملیات غواصی اسکوبا تا عمق 30 متر، جهت یابی زیرآب، برقراری ارتباط زیر آب با Hand Signal و Line-Pull Signal، مونتاژکاری و کار با Hand Tools در زیرآب، جستجو زیر آب بوده و با مشاغل غواصی در ارتباط می باشد.

غواصی سطح 2

غواص سطح 2 شغلی است در رشته صنایع دریایی که شامل شایستگی های جوشکاری زیرآب، برشکاری زیرآب، تغذیه ازسطح بوده و با مشاغل غواصی در ارتباط می باشد.

غواصی سطح 3

غواص سطح 3 کسی است که از عهده جوشکاری و برشکاری زیرآب، استفاده ازتجهیزات تعذیه ازسطح برآید و بتواند از عهده عملیات غواصی صنعتی Offshore و غواصی تغذیه از سطح با هوا تا عمق 50 متر برآید.

استاندارد عملکرد:

غواصی در عمق 50 متر با استفاده از دستگاه غواصی وابسته مسیر باز (تغذیه از سطح Surface Supplied) و گاز تنفسی هوا می باشد.  

ویژگی های کارآموزی دوره غواصی صنعتی